Natomiast w sekcji Body (też najlepiej jak najwyżej)
Triathlon Lwa Bieg Lwa 18.05.2024

Aktualności

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu - pomagamy!

W Przeźmierowie (Gmina Tarnowo Podgórne), mieszka chłopiec o imieniu Dawid Żak. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się zwyczajnym piętnastolatkiem, jego życie toczy się na zupełnie innych zasadach niż większości rówieśników. Dawid od najmłodszych lat zmaga się z trudnościami, którym nie był w stanie zapobiec ani on, ani jego rodzice.

Diagnoza padła, gdy Dawid miał zaledwie 2 lata i 3 miesiące. Od tego momentu minęło już 13 lat, a choroba nie ustępuje. Objawy autyzmu stopniowo się nasilały. Dziś, po tylu latach, Dawid nie mówi w ogóle, a jego codzienność naznaczona jest również celiakią trzeciego stopnia (praktycznie nieuleczalna) i padaczką każdorazowo nasilającą objawy autyzmu.

Codzienność Dawida to nieustanna walka. Potrzebuje stałej opieki matki, nie jest w stanie funkcjonować samodzielnie. Ale to nie oznacza, że jego życie jest pozbawione jakiejkolwiek aktywności. Chodzi na kilka różnych terapii: hipoterapię, zajęcia z końmi czy integracji sensorycznej w Stowarzyszeniu Pro Futuro. Dodatkowo, regularnie korzysta z basenu oraz ćwiczeń na trampolinie. Sprzęty sensoryczne, które pomagają mu w codziennym życiu, są nieodłączną częścią jego otoczenia domowego.

Jednak to wszystko ma swoją cenę. Koszty terapii wynoszą ok. 1200 złotych miesięcznie, a turnus terapeutyczny to wydatek rzędu 8000 złotych na dwa tygodnie. Dofinansowanie ze strony państwa nie jest zbyt hojne - to zaledwie 20-30% kosztów turnusu finansowane raz na dwa lata. Z uwagi na wysokie koszty turnusu, rodzice Dawida nigdy jeszcze nie korzystali z takiej formy rehabilitacji dla dziecka.

Turnus rehabilitacyjny jest niezwykle skutecznym narzędziem wspomagającym rozwój i poprawę jakości życia dzieci z różnego rodzaju zaburzeniami i trudnościami funkcjonalnymi. Wykorzystywane metody terapeutyczne w ramach takiego turnusu, takie jak Terapia Funkcjonalna, Terapia Ręki, Integracja Sensoryczna, Neurologopedia, TUS, Terapia Czaszkowo-Krzyżowa oraz Komora Hiperbaryczna, przynoszą wiele korzyści dla uczestników. 

Historia Dawida pokazuje, jak wiele trudu i poświęcenia wymaga opieka nad osobami z autyzmem i współistniejącymi chorobami. Dla rodziców Dawida każdy dzień to walka o lepsze jutro dla ich syna, walka, którą podejmują z nieustępliwym poświęceniem i miłością. Rodzice cieszą się każdą chwilą, która sprawia przyjemność ich dziecku; przeglądanie książek, korzystanie z masaży czy słuchanie muzyki. 

Fundacja Bieg Lwa wesprze w tym roku po raz kolejny kilkoro dzieci takich jak Dawid.

Cały dochód ze sprzedaży opasek sportowych AdRunaLine od firmy ITA zostanie przeznaczony na dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych dla dzieci żyjących z autyzmem, m.in. Dawida.

W zamian za Waszą pomoc, każdy kto zakupi wspomnianą opaskę do 7 kwietnia 2024 r. otrzyma VOUCHER zniżkowy. Kod da możliwość zapisania się Waszej osobie towarzyszącej w cenie z pierwszego progu opłat (to rabat 20-25%!). Zawodnicy zgłoszeni na półmaraton otrzymają kod na półmaraton, a Ci zapisani na 10 km - kod na 10 km. 

Link do panelu zapisów, w którym możecie dokonać zakupu: https://zapisy.krokdonatury.pl/events/56

Bieg Lwa Triathlon Lwa

Partnerzy główni

Partnerzy techniczni