Triathlon Lwa 12.06.2021 Bieg Lwa 22.05.2021

Imprezy towarzyszące

Lions Trophy

Najlepsi polscy zawodnicy, ryk pił mechanicznych, zapach ciętego drewna i lecące dookoła wióry. To czeka Cię podczas zawodów LION’S TROPHY w ramach Biegu Lwa w Tarnowie Podgórnym. Zapowiada się jedno z najbardziej fascynujących widowisk w historii gminy. Zawodnicy będą walczyć w konkurencjach indywidualnych w cięciu i rąbaniu drewna. Przekonaj się, jak bardzo widowiskowe są takie zawody!

Pierwowzorem LION’S TROPHY są spektakularne konkurencje STIHL TIMBERSPORTS® Series - międzynarodowa seria zawodów w cięciu i rąbaniu drewna z użyciem pilarki łańcuchowej, wyczynowej siekiery i specjalnej piły ręcznej. Historia zawodów sięga roku 1870. 21 lat później odbyły się na Tasmanii pierwsze Mistrzostwa Świata. Od tego momentu sport ten zyskuje coraz większą popularność na świecie. Trafia do Ameryki Północnej oraz do Europy. Prawie wszystkie konkurencje nawiązują do tradycyjnej pracy wykonywanej przez drwali w lesie. Zarówno podczas Mistrzostw Świata, jak i podczas zawodów krajowych, odbywających się na całym świecie od maja do października, rozgrywanych jest 6 konkurencji – Springboard, Stock Saw, Standing Block Chop, Single Buck, Underhand Chop i Hot Saw.

W naszych zawodach rozgrywa się 4 z nich:

Hot Saw. Specjalne pilarki używane podczas tej konkurencji zadziwiają nie tylko swą wielkością i mocą (25 kg, 62 KM), ale również szczególnym dźwiękiem przypominającym odgłosy znane z wyścigów Formuły 1. Zadaniem zawodnika jest odcięcie w najkrótszym czasie trzech krążków o określonej grubości.

Underhand Chop. Zawodnik stoi w rozkroku na leżącej kłodzie drewna o średnicy 32 cm i stara się przerąbać ją siekierą w jak najkrótszym czasie. Także w tej konkurencji o sukcesie, obok dużej siły, decyduje odpowiednia technika. Po przerąbaniu kłody do połowy zawodnik obraca się, a obrót ten powinien nastąpić maksymalnie płynnie i być połączony z następnym uderzeniem siekiery.

Single Buck. Zawodnik odcina od kłody jeden krążek drewna przy pomocy olbrzymiej piły ręcznej. W tej konkurencji olbrzymie znaczenie ma dynamika i odpowiedni rytm pracy zawodnika. Dopuszczalne jest użycie klina umieszczanego pomiędzy kłodą a odcinanym krążkiem oraz smarowanie piły. W pracach tych asystują inni zawodnicy.

Standing Block Chop. Zawodnik przerąbuje siekierą pionowo stojącą kłodę drewna. Konkurencja wzorowana jest na tradycyjnej ścince drzewa przy użyciu siekiery. Kłoda drewna topolowego ma średnicę 30 cm. Zawodnik uderza z odpowiednią siłą i pod właściwym kątem aby przerąbać kłodę w jak najkrótszym czasie.

Zawody drwali śledzą na żywo tysiące fanów, a największe transmitowane w Eurosporcie i innych stacjach telewizyjnych obserwują miliony widzów na całym świecie.

Bieg Lwa Triathlon Lwa

Partnerzy główni

Partnerzy techniczni