Triathlon Lwa 11-12.06.2022 Bieg Lwa 21.05.2022

Aktualności

Bieg Lwa 2023 i wielki jubileusz

W przyszłym roku odbędzie się 10. Bieg Lwa. Kawałek pięknej historii biegania i nie tylko biegania został zapoczątkowany w 2012 roku. Już od pierwszego rozdziału wydarzenie miało niespotykany w skali tak małej miejscowości rozmach, ogólnopolski zasięg i wysoki poziom sportowy.

Bieg Lwa i wielki jubileusz 20 maja 2023

Inicjatorem Biegu Lwa jest Piotr Modzelewski, dyrektor imprezy od jej powstania, a właściwie myśli o jej powstaniu do dzisiaj. Na łamach strony internetowej wydarzenia Piotrek wspomina jak zrodził się pomysł zorganizowania biegowego święta:

Pomysł zorganizowania Biegu Lwa jako wydarzenia biegowego innego niż wszystkie, narodził się w głowie Piotra Modzelewskiego podczas treningu na nowo budowanej Zachodniej Obwodnicy Poznania. Miało to być huczne otwarcie obwodnicy, połączone z półmaratonem i kilkoma innymi biegami, koncertem i rodzinnym EXPO. Niestety po drugiej stronie trafił na opór nie do pokonania. Zwrócił się więc z tym pomysłem do Wójta Tarnowo Podgórne i po przekonującej rozmowie zyskał przychylność władz gminy, które do dziś są mocno zaangażowane w organizację imprezy. Do pomocy w przygotowaniach zaprosił grupę przyjaciół, bardzo kreatywnych ludzi, z których każdy wniósł swoje pomysły. I tak przez kolejne lata Bieg Lwa nabierał dzisiejszego kształtu.

Przychylność lokalnych włodarzy, a zwłaszcza wielkiego przyjaciela biegu, Wójta Tadeusza Czajki jest wartością bezcenną. Wójt oprócz przychylnego klimatu sam jest jednym z biegaczy i sam startuje w Biegu Lwa!

W historiach przeróżnego rodzaju przedsięwzięć zazwyczaj pojawia się wątek małych, skromnych inicjatyw, które z czasem rozrosły się do skali, której nie spodziewał się nawet sam organizator. W przypadku Biegu Lwa już sam projekt zakładał start z wysokiego pułapu. I tak rzeczywiście było. Zawodnicy, którzy 27 maja 2012 roku zjechali się do Tarnowa Podgórnego byli zaskoczeni poziomem organizacji. Już w pierwszej odsłonie lwich zmagań na starcie stanęli medaliści mistrzostw Polski w biegach długich: mający wówczas na koncie dwa tytuły mistrza Polski w maratonie Radek Dudycz, czy reprezentant Polski i multimedalista krajowego czempionatu Mariusz Giżyński. Historycznymi zwycięzcami zostali Elisha Kiprotich Sawe z Kenii i Olga Ochal, która pół roku wcześniej otrzymała obywatelstwo polskie.

Mimo dużej, początkowej skali wydarzenia w kolejnych latach Bieg Lwa rósł pod względem sportowym rozszerzając swoją ofertę o nowe atrakcje . Pojawiły się Biegi Lwiątek czyli biegi na krótszych dystansach dla dzieci i młodzieży. Zainteresowanie zmaganiami najmłodszych przerosło prognozy organizatorów. Liczba startujących adeptów biegania błyskawicznie osiągnęła pułap kilkuset uczestników, a w pewnym momencie stała się „tysięcznikiem”! Biegi Lwiątek zaczęły niemal żyć swoim życiem stając się tak równie ważną częścią imprezy jak dystans główny.

Jako, że półmaraton do krótkich nie należy, trzeba pewnego stażu, obycia i co najmniej kilkumiesięcznego biegania, aby stanąć na jego starcie, uszczuplało to grupę docelową do biegaczy nieco bardziej zaawansowanych. Aby wyjść naprzeciw tym, którzy stawiali swoje pierwsze kroki w bieganiu lub chcieliby je dopiero postawić, pojawił się drugi dystans. Bieg Pogoń za Lwem rozgrywany w początkowych latach na dystansie około 7km, później 10.5, a obecnie na dokładnie wymierzonej, atestowanej trasie liczącej 10km. Początkowo traktowany był jako dodatek, a już w ostatnich dwóch „odcinkach” frekwencja przekroczyła 800 osób!

Oprócz aspektu sportowego wartością imprezy jest również jej charakter rodzinny i spajający lokalną społeczność. W związku tym na bieżni stadionu Tarnovii pojawiły się sztafety rozgrywane w różnych konfiguracjach – szkolnych, amatorskich i właśnie rodzinnych pod nazwą sztafety pokoleń. Dystans jednego, stadionowego okrążenia dał możliwość poczucia sportowych emocji każdemu bez względu na stopień zaawansowania.

Na bieżni stadionu w Tarnowie Podgórnym ścigali się również czołowi, polscy lekkoatleci. W ramach mitingu lekkoatletycznego będącego jedną z atrakcji przybliżających publiczności królową sportu można było podziwiać między innymi wicemistrzynię świata w sztafecie 4x400m Patrycję Wyciszkiewicz i halowego mistrza i rekordzistę świata Rafała Omelko.

Cała sportowa karuzela została oprawiona w moc atrakcji. Zawodnicy z dłuższym stażem, którzy widzieli wiele na innych, również tych największych imprezach biegowych byli zaskoczeni rozmiarami Expo Biegu Lwa. Wielowymiarowość i różnorodność strefy „przybiegowej” stały się jednym z kolejnych punktów rozpoznawczych tarnowskiej imprezy.

Kolejnym wyróżnikiem Biegu Lwa stał się koncert. Na wielkiej scenie ulokowanej na murawie stadionu grały takie kapele jak Tabu, Raggafaya czy Farben Lehre. W 2016 roku koncert połączony z własnym startem w biegu dał Jacek Mezo Mejer.

Bieg Lwa stał się rozpoznawalną marką w skali ogólnopolskiej. Z plejady startujących w Tarnowie Podgórnym, polskich długodystansowych gwiazd można stworzyć leksykon polskich biegów drugiej dekady XXI wieku. W Biegu Lwa rywalizowało kilkudziesięciu medalistów mistrzostw Polski, olimpijczycy i rekordziści kraju z Henrykiem Szostem na czele.

Mimo dwuletniej przerwy w latach 2020-2021 spowodowanej pandemią Bieg Lwa przetrwał i wrócił od razu do kształtu z roku 2019. Biegowa społeczność udowodniła, że to impreza na którą chce się wracać. Nie ma zatem wątpliwości, że wielki jubileusz, który odbędzie się już w przyszłym roku będzie co najmniej tego formatu, do którego organizatorzy zdążyli przez 9 poprzednich odsłon przyzwyczaić biegaczy i środowisko lokalne. Bo właśnie mieszkańcy są twórcami niemierzalnego zjawiska zwanego atmosferą. Tarnowscy kibice są najlepszymi kibicami w Polsce! Aby się o tym przekonać trzeba wziąć udział w 10. Biegu Lwa! Do zobaczenia!

Bieg Lwa Triathlon Lwa

Partnerzy główni

Partnerzy techniczni